Producent SR Drama för unga

Plats

Göteborg

Jobbkategori

Redaktionellt arbete

Sista ansökan

2019-11-03

Vill Du vara med och skapa nya, spännande och roliga dramaserier för barn?
SR Drama för unga söker producent. 

Drama för unga producerar prisbelönta serier som Bröderna Lejonhjärta, Den oändliga historien, Cringe och Mördarens Apa för Barnradion i P4 och podd med målgrupp 9-13 år. 

Som producent för Drama för unga arbetar du självständigt i dialog med konstnärlig ledare och programchef i Stockholm. Du ingår i SR Dramas redaktion som finns i Malmö, Göteborg, Stockholm och Luleå. 

Vi erbjuder nu ett spännande jobb som producent med placeringsort i Göteborg. Här finns navet för Barnradion som arbetar innovativt med den unga målgruppen och här produceras flera stora format i samtliga rikskanaler.  Mitt i händelsernas centrum blir du en viktig del av ett företag som värnar om demokrati, det fria ordet och alla människors lika värde. 

Vi söker dig som är genuint intresserad av barn och brinner för storytelling. 

I rollen som producent kommer du att:    

  • utveckla och producera radiodrama i serieform från idé till lansering på alla plattformar, under ledning av Drama för ungas konstnärliga ledare.
  • hitta och anlita upphovspersoner såsom regissörer, manusförfattare och skådespelare.
  • driva och administrera produktion och produktionsteam under inspelning och postproduktion samt genomföra utvärderingar.
  • kontinuerligt möta målgruppen genom bla referenslyssningar och research.
  • vara en del av den dagliga verksamheten på Drama för ungas redaktion.

Vi söker dig som har:

  • erfarenhet som producent och/eller projektledare.
  • kunskap om dramaturgi och serieproduktion.
  • bakgrund och meriter från teve, film, teater eller radio och har ett brett kontaktnät inom dessa verksamheter.
  • omvärldskunskap om aktuella poddformat och nya kulturyttringar av relevans för målgruppen 9-13 år.
  • sociala medier som en naturlig del av ditt arbete.
  • mycket god samarbetsförmåga och är relationsskapande, drivande, strukturerad och kreativ.

Erfarenhet av Pro Tools/Digas är meriterande.
Erfarenhet från radio eller public service är meriterande.

Anställning
Tjänsten är en programanställning på heltid ett år med chans till förlängning, med start december 2019 eller enligt överenskommelse.  Placeringsort Göteborg.

Ansökan
Är du redo för en ny spännande utmaning så ser vi gärna att du ansöker omgående, då vi arbetar med löpande urval. Din ansökan registrerar du senast 2019-11-03

Vill du veta mer? 
För frågor kring tjänsten
kontakta Doreen Kanter, programchef, Sveriges Radio Drama, Stockholm, doreen.kanter@sr.se eller Frida Derwinger, konstnärlig ledare Drama för unga, frida.derwinger@sr.se
För frågor om arbetsplatsen SR Riks Göteborg kan du kontakta programchef Ylva Lindvall ylva.lindvall@sr.se
För frågor kring din ansökan kontakta Linda Vestlund, HR-Partner,  linda.vestlund@sr.se
Facklig kontakt: SJF Patrik Paulsson,  patrik.paulsson@sr.se  Unionen Peter Lindqvist, peter.lindqvist@sr.se  SACO nås via saco@sverigesradio.se 

Varmt välkommen med din ansökan!

 

 

 

Ansökan / Application

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.